Szkoła Pięknego Wnętrza: Jak urządzić kuchnię?

Dzisiejsza kuchnia musi spełniać wiele ról. Musi być dopasowana i uniwersalna jak para spodni, które nie tylko będą pasowały do naszego rodzaju sylwetki, ale które możemy mieszać i łączyć z dziesiatkami innych ubrań. Minęły czasy, gdy kuchnia była tylko do gotowania... Teraz jest to miejsce przyjęć i spotkań z przyjaciółmi, miejsce, gdzie pracujemy, jemy, kłócimy się, kochamy... Nie bez powodu jest szumnie nazywana sercem domu: to w niej dzieje się prawie cała akcja!

 

Niezwykle ważne jest, aby połączyć w niej funkcjonalność z uniwersalnością. Jak to zrobić?

Moja seria kilku kolejnych poniedziałkowych lekcji będzie w całości poświęcona kuchniom: od podstaw jej urządzenia, aż po dekorację. Postaram się tak zawrzeć wszystkie informacje, aby skorzystać z nich mogli wszyscy Ci, którzy dopiero planują kupno kuchni, Ci, którzy już ją mają, ale chcą ją trochę udoskonalić, oraz Ci, którzy właśnie szykują się do jej remontu. Mam nadzieję, że jeśli w trakcie coś stanie się dla Was niezrozumiałe lub pojawią się jakieś wątpliwości, odezwiecie się i dacie mi znać – te lekcje są dla Was i postaram się zrobić wszystko, co w mojej mocy, abyście wynieśli z nich jak najwięcej.

No, po takim inspirującycm wstępie nie pozostaje mi nic innego, jak zacząć pierwszą lekcję. Jesteście gotowi?

SZKpiewneczjasurz.jpg

 

Nieważne, jakie są Wasze plany odnośnie kuchni, zanim przejdziecie do jakiegokolwiek planowania, musicie odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań. Zanim się oburzycie i powiecie, że to brednie i strata czasu, zauważcie, że zanim zaczynam urządzać jakieś pomieszczenie, zawsze zadaję klientowi mnóstwo pytań. To jeden z najważniejszych etapów mojej pracy: pomaga mi to zrobić rozeznanie w terenie, poznać potrzeby i gusta klienta oraz przygotować się na ewentualne niespodzianki. Bardzo gorąco namawiam Was do wydrukowania sobie poniższej listy i spędzenia z nią kilku minut odpowiadając szczegółowo na każde pytanie. Do skopiowania TUTAJ.


1.       Ile ludzi używa kuchni?

2.       Czy w domu są zwierzęta?

3.       Jakimi hobby się interesujesz?

4.       Jedzeniowe nawyki: jakie posiłki jesz (np. tylko śniadania, tylko z restauracji na wynos). Dla ilu ludzi gotujesz?

5.       Stół, barek śniadaniowy czy oddzielna jadalnia?

6.       Jakiego rodzaju energii używasz: gaz, olej, czy prąd?

7.       Ilość urządzeń elektrycznych w kuchni, ilość gniazdek elektycznych.

8.       Będziesz potrzebować miejsca do przechowywania szkła, zastawy i porcelany?

9.       Będziesz potrzebować miejsca do przechowywania produktów czyszczących? Jak je zabezpieczysz przed dziećmi?

10.   Jak często robisz zakupy. Jak dużo jedzenia przechowujesz?

 

Odświeżanie istniejącej kuchni:

1.       Czy jest coś w obecnej kuchni, co chcesz zachować?

2.       Czego chcesz się pozbyć?

3.       Największy minus obecnej kuchni?

4.       Największy plus kuchni?

5.       Ile pieniędzy możesz wydać na zmiany?

6.       W jakim stylu ma być kuchnia?

7.       Jakie kolory mają w niej się pojawić? Jakie na podłodze? Na ścianach?

8.       Jakie urządzenia AGD są Ci potrzebne? Których nie masz, lub których nie potrzebujesz?

9.       Oświetlenie – czy jest wystarczające?

10.   Okap – do wymiany?

11.   Łącze internetowe?

12.   Czy chcesz zmienić położenie zlewu lub kuchenki?

13.   Czy możesz stworzyć więcej miejsca burząc ściany? Czy zmieścisz się w określonym budżecie?

14.   Co z podłogą?


Na przykład, planując moją kuchnię wzięłam pod uwagę fakt, że mieszkamy z dala od miasta, dlatego bardzo ważne dla mnie było kupno dużej lodówki, oddzielnej zamrażalki i zamontowanie wysuwanej szafy-spiżarni, w której łatwo przechowuję tony jedzenia. W spiżarni zamontowałam dodatkowe szafy, w których bezpiecznie przechowuję środki czystości, karmę dla moich dwóch psów oraz pralkę. W ten sposób mogę robić pranie za zamkniętymi drzwiami, gdy mam gości. Bez hałasu i bałaganu. Lubimy przyjmować gości i gotować, dlatego w kuchni ustawiłam duży stół i wygodne krzesła. Oświetlenie można zmieniać w zależności od potrzeb – do gotowania, kameralnej kolacji i zabawy. 

 

Jakie wymogi Wy macie od swojej kuchni?

Planując starajcie się wybiegnąć myślami w przyszłość. Czy planujecie dzieci? Może często odwiedza Was ciągle powiększające się grono wnuków? Może planujecie zakup psa? Przy dzieciach i zwierzętach powinniście raczej unikać mebli na wysoki połysk, na których będzie widać każdy dotyk palca. Zadbajcie o antypoślizgową podłogę, odporną na uszkodzenia mechaniczne. Planując burzenie ścian i tworząc kuchnię z widokiem na salon pamiętajcie o dźwiękach i zapachach: czy będą Wam przeszkadzać? Jak możecie je zminimalizować?

 

Weźcie pod uwagę swoje marzenia, ale bądźcie realistami.

Czy w małej kuchni oprócz stołu naprawdę zmieści się Wam wyspa? Raczej nie... Zamiast wybierzcie duży, solidny stół z surowego drewna, który jest odporny na uszkodzenia, a przy którym możecie przygotowywać posiłki.

Gdy odpowiecie sobie już na wszystkie pytania, czas zacząć tworzyć tablicę inspiracji (więcej o ich tworzeniu pisałam TUTAJ). To kolejny ważny, choć przez laików niedoceniony krok ku stworzeniu świetnie zaprojektowanego wnętrza. Zobaczcie, jaką świetną tablicę inspiracji dla swojej koleżanki zrobiła Ashley z The Handmade Home:

thehandmadehome14.jpg


Wasze zadanie domowe:

  • Wydrukować i odpowiedzieć na wszystkie pytania z listy
  • Stworzyć tablicę inspiracji (na przykład na Pinterest, w komputerze, w notatniku lub folderze)