Wszystko, co musicie wiedzieć o fototapetach

Z czym kojarzą Wam się fototapety? Mnie od zawsze kojarzyły się z mieszkaniem mojego dziadka, gdzie w dużym pokoju za sofą znajdował się las... I pomimo tego, że to było jakieś 20 lat temu, nadal ilekroć myślę o fototapetach myślę o tamtej. Czasy zaczęły się zmieniać, fototapety odeszły w zapomnienie, ale historia, jak to historia – lubi zataczać kręgi. Od kilku dobrych lat fotograficzne tapety na ścianę znowu są modne. I wcale mnie to nie dziwi – można dzięki nim zrobić metamorfozę wnętrza w zaledwie kilka godzin! Fototapety mają siłę nadania wnętrzu osobowości, zupełnie w ten sam sposób, w jaki biżuteria i dodatki robią to ze strojem.

 

Jak dekorować fototapetą?

 

To naprawdę proste. Wyobraźcie sobie, że Wasze mieszkanie jest całe urządzone w beżach: od podłogi aż po sufit. Chcielibyście wprowadzić kroplę koloru, ale nie wiecie, jak się za to zabrać? Fototapeta na ścianie będzie tu idealnym rozwiązaniem. Powiedzmy, że zupełnie jak mój dziadek lata temu, postanowiliście wprowadzić kroplę zieleni, wybierając fototapetę z wizerunkiem lasu (np. tą ze strony Demur.pl). Podobnie jak on umieścicie ją na ścianie za sofą. No i co teraz? Czy sama tapeta wystarczy?

 

Wszystko o fototapetach. InteriorsPL.com

 

Dekorując wnętrze kolorem warto trzymać się zasady 5-3-2. Piątka odpowiada tu pięciu miejscom, w których znajduje się kolor główny, czyli w naszym przypadku beż: mamy go na ścianach, podłodze, meblach oraz dodatkach na ścianach i w reszcie pomieszczenia. Kładąc fototapetę na jednej ze ścian wprowadzamy do wnętrza drugi kolor. Aby jednak nabrało ono spójności, jeden kolor z fototapety musimy powtórzyć jeszcze w dwóch miejscach: powiedzmy, że będzie to zielony dywan i zielona lampa ustawiona na przeciwległej ścianie. Teraz do pełni szczęścia brakuje nam tylko koloru kontrastowego, który sprawi, że całość stanie się bardziej ciekawa dla oka. Niech będzie to fuksja, której użyjemy na poduszkach na sofie i kilku ramkach na ścianie. W ten jakże prosty sposób sprawiliśmy, że nudnawe, beżowe wnętrze nabrało wyrazu, a my na zmiany nie wydaliśmy fortuny!

Moja uwaga: trzymając się zasady 5-3-2 pamiętajcie, aby nie brać pod uwagę kolorów drewna, bieli i czerni.

Moja uwaga 2: czujecie się bardzo odważni? Zamiast na dywanie powtórzcie kolor z fototapety na suficie! To najnowszy trend w dekoratorskim świecie.

 

Wszystko, co musicie wiedzieć o fototapetach na ścianę

 

  • Pasiaste fototapety nadadzą nawet najbardziej neutralnemu wnętrzu dynamiczny wygląd. Pamiętajcie – wąskie wnętrza skorzystają na tapetach z poziomymi liniami, niskie na tych z pionowymi. Teraz, gdy drewniane ściany są tak modne, warto pomyśleć nad ‘drewnianą’ fototapetą. Zwłaszcza, jeśli lubicie styl skandynawski. Ciekawe rozwiązania znajdziecie na Demur.pl
Wszystko o fototapetach. InteriorsPL.com

  • Fototapeta owszem, ale tylko na jednej ścianie! Nigdy, przenigdy nie używajcie dwóch różnych fototapet w jednym pomieszczeniu. Pod tym względem lepiej zachować umiar.
  • Wzoru fototapety możecie użyć dla podkreślenia wnęki lub niszy. Jeśli dodatkowo podkreślicie ją oświetleniem punktowym, otrzymacie bardzo efektowny kącik, np. do pracy.
  • Fototapetą można ozdobić meble. Wspaniale będzie się prezentowała na starej szafie typu komandor.
  • Nie macie zagłówka? Fototapeta będzie dla niego świetną alternatywą. Niech będzie szerokości łóżka lub łóżka ze stolikami nocnymi. Stworzy centralny punkt wystroju pokoju, którego tak bardzo brakowało pokojowi bez wezgłowia.  
  • Tapety laminowane można z powodzeniem używać w kuchni lub łazience!
  • Laminowana fototapeta sprawdzi się również w pokoju dziecka. Łatwiej ją utrzymać w czystości od normalnej, jako że jest zmywalna. A ponieważ nauka może iść w parze z dekoracyjnym akcentem, ciekawym rozwiązaniem byłoby użycie fototapety z mapą lub chemicznymi symbolami.
  • Fototapety potrafią oszukać oko do myślenia, że powierzchnia pokoju jest większa, niż w rzeczywistości. Jak tego dokonać? Wybierzcie tapety ze wizerunkiem miast lub krajobrazów lub nowoczesne fototapety 3D, które nadadzą wnętrzu głębi (dostępne na Demur.pl)
Wszystko o fototapetach. InteriorsPL.com

 

  • Chcecie stworzyć ciepłą, kobiecą sypialnię? Kwiecista fototapeta będzie tu idealna. Pamiętajcie, że będzie ona głównym punktem wystroju, nie zapominajcie jednak o pięknej pościeli, korespondującej z kwiecistym wzorem na ścianie. Jak ja bym to zrobiła? Użyłabym białej pościeli, a pled i poduszki w jednym z kolorów pojawiających się na fototapecie. Dodatkowo użyłabym jednej poduszki w kolorze kontrastującym dla urozmaicenia całości. Mmmm... w takiej sypialni mogłabym spędzić cały dzień czytając książki i marzyć o niczym.

 

Dekorując wnętrze fototapetą pamiętajcie, że najlepsze wnętrza to te, w których znajduje się coś, czego nikt inny nie ma. Dlatego wybierając wzór kierujcie się raczej głosem serca, niż rozsądku – nie chcecie przecież obudzić się za dwa miesiące i stwierdzić, że nie możecie dłużej patrzeć na tą ścianę!

Jestem ciekawa, co Wy myślicie o fototapetach na ścianie? Czy mieliście/macie/myślicie o ich zamontowaniu w Waszym domu? A może wolicie zwykłe tapety od fototapet? Jeśli tak to dlaczego? Z niecierpliwością czekam na Wasze komentarze!

Dzisiejszy wpis jest postem sponsorowanym powstałym we współpracy z firmą Demur.pl

Wszystko o fototapetach. InteriorsPL.com