Mamy poniedziałek, a to oznacza kolejną lekcję w Szkole Pięknego Wnętrza. Uczyłam Was już jak dobierać kolory, jak ja pracuję z kolorami oraz jak używać proporcji. Nadszedła pora na...tekstury.
Otaczają nas wszędzie, gdzie spojrzymy: chropowatość wełnianego koca, gładkość szklanej wazy, nierówna powierzchnia kamienia... Dostrzegamy je dwoma zmysłami - zmysłem wzroku oraz dotyku. Jako że oba te zmysły są ze sobą ściśle powiązane, tekstury wpływają nie tylko na to, w jaki sposób czujemy się we wnętrzu, ale również na to, jak je dostrzegamy. Zauważcie, że pokoje urządzone szorstkimi teksturami, jak rattan, sizal, kamień, itp. zawsze sprawiają wrażenie ciepłych i przytulnych, gdzie pokoje, w których przeważają gładkie tekstury (szkło, metal) wyglądają na zimne i formalne.
Poniżej znajdziecie kilka zdjęć, na przykładzie których postaram się przybliżyć Wam, jak używać tekstur we wnętrzach:
- Aby wizualnie ocieplić puste ściany w dużym wnętrzu warto pomyśleć o sztukateriach: sprawią, że wnętrze stanie się nie tylko przytulniejsze, ale również bardziej interesujące. Nie ma nic bardziej nudnego od pustych ścian! Używając kontrastu 80/20, gdzie 20% jest widoczną teksturą (na zdjęciu powyżej są to sztukateria i dywan), stworzycie niebanalne pomieszczenie.
- Jak ożywić puste i zimne wnętrze? Dywanami. Najlepsze będą te jednokolorowe z wyraźnymi teksturami, jak ten ze zdjęcia powyżej. Osobiście uważam że lepiej od różnobarwnych dywanów wyglądają sizalowe, z długim włosiem lub ze skóry zwierzęcej. Nie narzucają się swoim wyglądem i ocieplają wygląd pomieszczenia. Zapraszam do dodatkowej lektury, jak wybrać odpowiedni dywan oraz dywan o odpowiednim rozmiarze.
- W każdym wnętrzu powinno się znaleźć coś świecącego: duże lustro, szklany stolik, półka z lakierowanego MDFu lub zwykła poduszka z cekinami. Świecące powierzchnie odbijają światło dzięki czemu zawsze pojawiają się w centrum uwagi i przyciągają oko. Zastosowanie kontrastu podczas dekorowania teksturami jest równie ważne, jak użycie kontrastu w kolorach. I tak len dobrze wygląda połączony ze szkłem lub metalem, drewno z kryształem, itd.
- Rośliny, poduszki i inne dodatki są świetnym sposobem na wprowadzenie tekstur do wnętrza. Ważne jednak aby nie przesadzić z ilością używanych tekstur. W małych pomieszczeniach powinny być użyte raczej ostrożnie i w małych ilościach, np. jedna subtelna faktura powinna wystarczyć.
- Użycie tekstur będzie szczególnie skuteczne w monochromatycznych wnętrzach. Użyjcie ich aby nadać pomieszczeniu głębi i uczynić je bardziej interesującym.
- Nowoczesne przestrzenie wyglądają wspaniale wypełnione kontrastującymi strukturami tekstur: beton z drewnem, cegła ze stalą, metal z lnem. Warto tu też podkreślić, że nierówne powierzchnie wydają się być ciemniejsze i cięższe od gładkich, ponieważ odbijające się od nich światło załamuje się i rozprasza. I mimo tego, że wiemy, że marmur jest w rzeczywistości cięższy od drewna, nasze oczy będą go postrzegały jako lżejszy.
Gdzie i jak tekstury pojawiają się we Waszych wnętrzach? W jaki sposób ich dotychczas używałyście? Czekam na Wasze komentarze!