Wszystko co musicie (i chcecie) wiedzieć o zasłonach i roletach

O dekoracjach okiennych pisałam już kilkakrotnie, ale nadal ciągle miałam wrażenie, że nie wyczerpałam wystarczająco tematu. W jednym z moich postów Szkoła Pięknego Wnętrza – Wszystko o oknach skoncentrowałam się głównie na dekoracji (problematycznych) okien, tym razem wpadłam więc na pomysł napisania kompendium wiedzy o zasłonach i roletach– od A do Z. Wiem, że czasem nie jesteście do końca pewni, jakie dekoracje okna wybrać – no bo jaka jest różnica pomiędzy zasłoną z grzywką, a tej na taśmie marszczącej, jeśli obie wyglądają prawie identycznie? Albo jaka długość zasłon będzie najbardziej odpowiednia. Albo po co komu lambrekin? Albo jeszcze co będzie lepsze – roleta klasyczna, czy rzymska?

Wszystko, co musicie wiedzieć o zasłonach i roletach

 

Rodzaje zasłon

 

Jeden panel, czy dwa? Najpopularniejszą dekoracją okien są dwa panele zasłon – jeden po każdej stronie okna. Ma to na celu wprowadzenie do wnętrza symetrii i harmonii, jednak jeśli pokój lub okno są bardzo małe, zawieszenie ciężkich zasłon po obu jego stronach wizualnie przygniecie i tak już małe wnętrze/okno. Wybór lżejszego, prześwitującego materiału lub zawieszenie pojedynczego panela będzie tu najlepszym rozwiązaniem. Pojedynczy panel sprawdzi się również w miejscach, gdzie okno wciśnięte jest w róg ściany lub gdy dwa okna są usytuowane bardzo blisko siebie. Jeśli macie duszę romantyka, możecie uwiązać go z jednej strony. Wnętrza nowoczesne lepiej się będą czuły z luźno zwieszonymi zasłonami.

 Dwa panele zwisająco luźno, zasłony podpięte oraz jeden panel upięty z boku okna

Dwa panele zwisająco luźno, zasłony podpięte oraz jeden panel upięty z boku okna

Zasłony z lambrekinem. Lambrekin to nic innego jak falbana lub prostokątny pas tkaniny zawieszony tuż pod karniszem lub zupełnie go skrywający. Falbana nada oknu romantyczne, delikatne wykończenie – idealne, jeśli wnętrze jest urządzone w stylu rustykalnym lub np. shabby-chic. Nowoczesne lambrekiny to nic innego, jak drewniana skrzynia obita materiałem. Ich zaleta? Dzięki nim okno będzie wyglądało bardzo elegancko – to rozwiązanie sprawdzi się głównie w salonie, jadalni oraz sypialni. Nowoczesny lambrekin może być prosty, falowany lub geometryczny. Ale uwaga! Zasłony z lambrekinem to dobra dekoracja okna pod warunkiem, że to otwiera się na zewnątrz (np. tutaj w Irlandii większość otwiera się do środka).

 Lambrekin z falbaną, prosty i o geometrycznym wzorze

Lambrekin z falbaną, prosty i o geometrycznym wzorze

 

Wykończenie zasłon

 

Zasłona na kanale: najprostszy sposób zawieszenia zasłon: wystarczy przełożyć karnisz przez kanał. Ale uwaga! Czasem może być trudno zasłaniać takie zasłony. Wybierając panele na kanale warto upewnić się, że karnisze są dobrze przymocowane do ściany. W innym przypadku skończycie z obitą głową... piszę z własnego doświadczenia. Nawet nie pytajcie, co się stało...

Zasłona na kanale czasem może mieć grzywkę. Co to oznacza? Że gdy zawiesicie ją na karniszu, grzywka będzie odstawała od niego o kilka centymetrów. Wybierzcie to wykończenie, jeśli chcecie optycznie powiększyć okno – nawet te kilka centymetrów zrobi oknu różnicę!

Zasłona na taśmie marszczącej: będzie pasowała w większości wnętrz, a w zależności od wyglądu, jaki chcemy uzyskać, taśma wszyta u góry zasłon może być marszczona mniej lub bardziej dzięki specjalnym sznurkom. Czy zauważyliście, że takie zasłony najczęściej pojawiają się w hotelowych pokojach? Marszczenie nadaje im elegancji, a my mamy wrażenie, że zasłony spływają kaskadami z sufitu, co z kolei sprawia, że okno wydaje się większe, a surowo wyglądający pokój staje się przytulniejszy (właśnie takie zasłony były w moim hotelowym pokoju, co mogliście niedawno zobaczyć na Instagram).

Zasłony na kółkach: okrągłe, metalowe dekoracje nadają zasłonom nowoczesnego wyglądu. Kółka najlepiej będą wyglądały, jeśli kolorystycznie będą zgrane z karniszem.

Zasłony na troczkach: zawiązane bezpośrednio do metalowych kółek lub karnisza. Z kokardami stają się bardziej kobiece. Z supłami – bardziej surowe. Jakkolwiek by jednak nie zawiązać ich u góry, miejcie na uwadze, że takie zasłony nadadzą wnętrzu bardziej ‘luzackiego’ wyglądu: są wprost stworzone dla stylu boho.

Zasłony na szelkach: te będą najlepiej prezentowały się we wnętrzach minimalistycznych. Łatwo się je zasuwa.

Wykończenie zasłon

 

Sposób zawieszenia zasłon: jak wysoko, jak szeroko?

 

Zdaje się, że to nasz odwieczny problem: Jak wysoko zawiesić karnisz? Jak szeroko zawiesić zasłony? Prawda jest taka, że zasłony najlepiej wyglądają zawieszone kilka centymetrów nad wnęką okienną. Jeśli jednak pokój jest przeciętnej wysokości, lepiej zawiesić je tuż pod samym sufitem, co sprawi iluzję wyższego wnętrza. Jak szeroko? To zależy od okna: im węższe okno, tym szerzej powinny wisieć zasłony (co z kolei oznacza, że musimy kupić je szersze). Ta sama zasada obowiązuje, jeśli do pokoju nie wpada zbyt wiele światła – lepiej szerzej zawiesić panele zasłonowe, minimalnie przysłaniając nimi okno, dzięki czemu zyskamy więcej promieni słonecznych.

 To samo okno może wyglądać zupełnie inaczej w zależności od zawieszenia zasłon!

To samo okno może wyglądać zupełnie inaczej w zależności od zawieszenia zasłon!

Wszystko co musicie wiedzieć o zasłonach i roletach

 

Jaka jest odpowiednia długość zasłon?

 

Tak naprawdę są aż trzy długości zasłon, ale tylko dwie są prawidłowe:

  • do podłogi. Są jak dobrze skrojony garnitur – każdy powinien go mieć.
  • ok. 3 cm na podłodze – sprawią, że okno stanie się eleganckie, a jednocześnie romantyczne. Ale uwaga! To rozwiązanie zupełnie nie sprawdzi się, jeśli tak jak ja mieszkacie w domu ze zwierzętami. Powiem tylko jedno słowo i zrozumiecie mnie od razu – włosy.
  • krótkie zasłony. Ich wieszanie powinno być karane grzywną. Osobiście jestem ich zagorzałą przeciwniczką (ale to samo sądzę o kolorowej pościeli w pokoju dorosłych osób), chociaż wiem, że niejedna osoba się ze mną nie zgodzi. Dlaczego ich tak nie lubię? Ponieważ wyglądają tanio i nieładnie. Nic nie robią dla wnętrza, a jeśli dodatkowo nie wiszą na równi z parapetem – zwyczajnie szpecą okno. Przepraszam, ale czy widzieliście kiedyś piękne wnętrze z krótkimi zasłonami? Założę się, że nie...

 

 

Rodzaje rolet

 

Rolety klasyczne, czyli te najzwyklejsze, wolnowiszące – to najpopularniejsza dekoracja okienna, głównie ze względu na łatwość montowania i cenę. Świetnie zaciemniają wnęki okienne lub tylko poszczególne szyby. Mogą być bezinwazyjnie montowane na ramie okna, dzięki czemu łatwiej będziemy mogli je otworzyć.

Rolety bambusowe – świetnie ocieplają wnętrze – ale uwaga! Tylko wizualnie. Będą pięknie wyglądały połączone z satynowymi zasłonami.

Rolety rzymskie – to swoiste połączenie właściwości zasłon z zaletami rolet - są jednocześnie praktyczne i piękne. Mogą być zrobione z różnorakich tkanin, dzięki czemu będą pasowały w każdym wnętrzu. Mogą być uszyte z wersją blackout, czyli dodatkową warstwą zaciemniającego materiału.

Rolety austriackie – bogato marszczone u dołu, co sprawia, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Ale uwaga! Te rolety nie będą wyglądały dobrze z każdym rodzajem materiału, a już zupełnie nie polubią się z dużymi wzorami.

Rolety plisowane – coraz bardziej zyskujący na popularności sposób dekoracji okna. I nie bez przyczyny! Mają dwie świetne zalety - można nimi zasłonić nawet najbardziej nietypowe kształty okien, a ich montaż jest bezinwazyjny! Mnie jednak najbardziej podobają się z innego powodu – można je zasłaniać od góry lub od dołu w zależności od pory dnia, oświetlenia lub naszych osobistych upodobań.

Żaluzje drewniane – wspaniale wyglądają nie tylko wewnątrz, ale i zewnątrz budynku. Nadają wnętrzu elegancji i łatwo się dzięki nim osłonimi przed światłem lub widokiem wścibskich sąsiadów. Mają jednak jedną małą wadę – mogą być ciężkie w odkurzaniu. Alergikom nie polecam.

Rodzaje rolet

 

Ile światła zasłony lub rolety mają przepuszczać?

 

Oprócz wszystkich swoich zalet, dekoracje okienne mają jeszcze jedną, znaczącą – w zależności od naszych upodobań mogą przepuszczać do pomieszczenia więcej lub mniej światła. Ci, którzy lubią spać w kompletnych ciemnościach powinni wybrać zasłony blackout, czyli całkowicie zaciemniające lub te z cięższych materiałów. Mieszkańcy wnętrz, gdzie okna skierowane są na zachód lub południe będą bardziej zadowoleni z żaluzji drewnianych lub na przykład ciężkich welwetowych zasłon – łatwiej im będzie uchronić się wtedy przed ostrymi promieniami słonecznymi. A co, jeśli okna wychodzą na północ, a trzeba osłonić się od zaglądających nam do środka sąsiadów? Wybierzcie zasłonki lub rolety z lekkich, prześwitujących materiałów. Dobrym rozwiązaniem będą tu też rolety plisowane.

 

 Post powstał przy współpracy z firmą Mardon Home.

Mam nadzieję, że ta zdrowa dawka wiadomości sprawi, że spojrzycie teraz na swoje okna bez obawy, że zrobicie coś nie tak. Zresztą macie wspaniałą szansę wygrania metamorfozy swojego okna w konkursie Okienne Rewolucje z Mardomem – wystarczy, że wyślecie zdjęcie swojego okna i opiszecie, swój pomysł na zmiany.